Life2rivers

Osnovne informacije

Ime projekta: LIFE2RIVERS – Stimulating rivers restoration to enhance the quality of life

Slovensko ime: LIFE2RIVERS – Spodbujanje obnove rek za izboljšanje kakovosti življenja

Akronim: LIFE23-GIE-SI-LIFE2RIVERS

Št. projekta: 101148260

Razpis: LIFE-2023-SAP-ENV

Trajanje projekta: 2. 9. 2024–1. 9. 2028 (48 mesecev)

Vrednost projekta: 2.245.101 EUR

Sofinancerji: EU v okviru programa LIFE, Ministrstvo za javno upravo, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Prispevek EU: 60 % upravičenih stroškov projekta (največ 1.347.061 EUR)

Povzetek

Kljub ambicioznim ciljem zakonodaje in politik povezanih z vodo, tradicionalni inženirski pristopi, urbanizacija, kmetijstvo in prekomerna raba vode še naprej uničujejo funkcije rečnih ekosistemov in povzročajo izgubo biotske raznovrstnosti, kar vodi do vse manj kakovostnih ekosistemskih storitev ljudem. Med nedavnimi katastrofalnimi dogodki v Sloveniji smo videli, da inženirski pristopi pogosto niso dovolj za preprečevanje poplav, ki so posledica podnebnih sprememb in nepremišljenih posegov v vodotoke. Potrebne so drugačne rešitve. Projekt LIFE2RIVERS nas usmerja k preobrazbi v načinu, kako dojemamo, upravljamo in varujemo slovenske reke. V projektu si prizadevamo za premik k soustvarjalnemu skrbništvu rek (ang. co-creative river stewardship),  sodelovalnemu pristopu, ki poudarja skupno odgovornost za ohranjanje in obnovo rek ter v načrtovanje in uresničevanje rešitev vključuje najrazličnejše deležnike. Spodbujamo tudi uveljavitev na naravi temelječih rešitev (ang. nature-based solutions) pri spopadanju z družbenimi izzivi, povezanimi z rekami.

S projektnimi aktivnostmi bomo podprli cilje Evropskega zelenega dogovora, Strategijo za biotsko raznovrstnost do leta 2030, Okvirno direktivo o vodah, Uredbo o obnovi narave in vso navezujočo se zakonodajo.

Okrepili bomo interdisciplinarno izmenjavo znanja z izvedbo usposabljanj za projektante in izvajalce na terenu ter spletnih delavnic o na naravi temelječih rešitvah ter obnovi rečnih ekosistemov. Organizirali bomo mednarodno poletno šolo za študente in mednarodni simpozij ter pripravili priročnik o soustvarjalnem skrbništvu rek. Z izvedbo več terenskih ekskurzij in ustanovitvijo inovativne oblike sodelovanja med vlado, stroko in gospodarstvom bomo postavili profesionalne in etične standarde za upravljanje rek, ter gradili na znanju in izkušnjah upravljanja voda po konceptih ekosistemskega pristopa in na naravi temelječih rešitev. Da bi povečali razumevanje in zaupanje v obnovo rek in na naravi temelječe rešitve, bomo izboljšali ozaveščenost in sodelovanje javnosti z demonstracijo procesa soustvarjalnega skrbništva v porečju Pšate, izvedbo terenskih delavnic v sklopu novega izobraževalnega programa EkoAvanture in distribucijo tematske namizne igre v vse slovenske osnovne in srednje šole.

Udeleženci

Upravičenec koordinator

Inštitut za ihtiološke in ekološke raziskave Zavod Revivo (Inštitut REVIVO)

Pridruženi upravičenci

Nacionalni inštitut za biologijo (NIB)
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS)
Inštitut za ekologijo (IE)
PIC - Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC)

Podporniki

Direkcija RS za vode
Občina Mengeš
Občina Trzin
Občina Domžale