21. 5. 2025

Rekam želimo vrniti njihovo bistvo – življenje

Spreminjati svet na boljše je rdeča nit delovanja civilnodružbenih in raziskovalnih organizacij oz. institucij, ki si za boljšo prihodnost prizadevamo v domačih krajih, državah, regiji in onkraj. V konzorciju projekta LIFE2RIVERS se zavedamo, da sveta – kaj sploh mislimo, ko rečemo svet? – v celoti ne bomo spremenili, zato smo se zavezali nekoliko ožjemu, a še vedno zelo pomembnemu cilju: spremenili bomo naš odnos do rek, do narave. Najprej v domačem kraju, nato v državi, regiji in … onkraj.

»O okolju in naravi imamo danes veliko znanja in ga znamo učinkovito povezati tudi pri razumevanju rek. Z znanjem, zavedanjem in izkušnjami bomo uporabo modernih načinov skrbi za reke integrirali v odnos do rek in rečnih okolji,« je svoje misli o projektu LIFE2RIVERS strnila dr. Polona Pengal, direktorica vodilnega partnerja projekta Inštituta Revivo.

Po besedah dr. Pengal ima projektna skupina visoke cilje na področju skrbi za reke, pri čemer bomo povezovali stroko, gospodarstvo, politiko in civilno družbo. »V okolju bomo zagotavljali prostor, ki ga reke potrebujejo, da v njih lahko potekajo naravni procesi, ki so pogoj za življenje rek. Ti pa seveda najbolj koristijo prav nam, ljudem. Rekam želimo vrniti njihovo bistvo – življenje.«

Na naši poti nas nenehno spremljata dve orodij, dva koncepta. Enega od njiju v slovenskem prostoru že poznamo, to so na naravi temelječe rešitve, drugi pa je nekakšen izum, ki pa je, tako smo prepričani, ključen za doseganje naših ciljev – to je soustvarjalno skrbništvo rek. Boljšo prihodnost za vse, ljudi in reke oz. naravo, bomo namreč lahko zagotovili le, če bomo stopili skupaj, si prisluhnili, če bomo soustvarjali.

Kdo smo torej partnerji, ki želimo rekam vrniti življenje?

Vodilni partner: Inštitut REVIVO

Inštitut Revivo je vodilna organizacija za proučevanje voda in rib, tako celinskih kot morskih. Poleg raziskovalne dejavnosti in izobraževanj si z ozaveščanjem javnosti nenehno prizadevajo za spremembo v dojemanju narave – torej za premik od mišljenja, da je narava vir, ki ga lahko izkoriščamo, k mišljenju, ki naravo razume kot darilo in odgovornost, ki zahteva spoštovanje. Ohranjanje narave je zanje namreč način življenja.

Nacionalni inštitut za biologijo (NIB)

Nacionalni inštitut za biologijo (NIB) je neodvisni javni raziskovalni inštitut za naravoslovne vede, čigar dejavnosti se osredotočajo na okolje, kmetijstvo, prehrano, v zadnjem času pa tudi zdravje. NIB ustvarja novo znanje na področju bioloških znanosti in poglablja razumevanje življenjskih procesov, ohranjanja biotske raznovrstnosti in zdravega okolja – vse z namenom, da bi izboljšali kakovost življenja in podprli trajnostni razvoj.

Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS)

Varstvo ptic in njihovih življenjskih prostorov in s tem prispevanje k ohranjanju narave in dobrobiti celotne družbe je poslanstvo Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), ki ga uresničujejo že od samega začetka delovanja (od leta 1979) – tudi z obnovo najbolj degradiranih nižinskih rečnih ekosistemov.

Inštitut za ekologijo

Družboslovni vidiki okoljskih problemov v Sloveniji pa so tema, s katero se poglobljeno ukvarja Inštitut za ekologijo. Poleg raziskovalnega dela skrbijo za prevode temeljnih del s področja politične ekologije in zelene politične teorije ter organizirajo aktivnosti za študente. Zavedajo se, da spremembe v ukrepanju pri spopadanju z okoljsko krizo vodijo prek raziskovanja, izobraževanja, usposabljanja in ozaveščanja.

PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja

Pravo za družbo in naravo. PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja združuje pravnike, ki se vztrajno borijo za temeljne človekove pravice, tudi ustavno pravico do zdravega življenjskega okolja. S pravno podporo pomagajo tako posameznikom kot drugim nevladnim organizacijam in civilnim iniciativam – pravo in pravice namreč zaživijo šele, če jih znamo uporabiti, če vemo, kako jih zaščititi.